Magiczne podróże z Krzysztofem

„Alzacja – wyprawa po złote runo”

Autor: Krzysztof Danielewicz

W ramach podróżniczego cyklu „Magiczne podróże z Krzysztofem” mam ogromną przyjemność zaprosić Cię na niezapomnianą dla ciała i ducha podróż po urokliwej Alzacji! Francuski szyk, piękno i lekkość łączą się tutaj z niemieckim porządkiem i sznytem. Malownicze wsie i urokliwe miasteczka wyglądają jak żywcem wyjęte z bajek, szczypty magii dodają potężne zamki zlokalizowane na wzgórzach, które porośnięte są liczącymi sobie dziesiątki lat (a może i więcej!) winoroślami! I to właśnie lokalne winnice, powstające w nich unikatowe wina i inne regionalne specjały są wspaniałą wizytówką Alzacji.

Urokliwe miasteczko Colmar.

Alzacki Szlak Winny (La Route des Vins d’Alsace) został ustanowiony w 1953 roku, co czyni go najstarszym winnym szlakiem Francji, ciągnącym się przez 70 miejscowości na szlaku ponad 170 kilometrów! Najpopularniejsze odmiany alzackich białych win to bez wątpienia Riesling i Gewürztraminer, winiarze produkują również z wielkim powodzeniem odmiany Sylvaner, Pinot Blanc, Pinot Gris i Muscat, a na miłośników wina czerwonego czeka Pinot Noir.

Podążając winnym szlakiem można podziwiać niesamowite krajobrazy malowane naturą i ręką człowieka, kosztując jednocześnie wspaniałych win i degustując rozmaite przekąski i dania główne. Czy nie tak wygląda raj miłośników wina i regionalnych kulinariów?

Plan podróży po Alzacji wygląda następująco:

  • Dzień pierwszy rozpoczyna się wczesną zbiórką w Gnieźnie i obraniem kierunku podróży na miejscowość Andlau, gdzie po zakwaterowaniu w hotelu i spacerze po pięknej miejscowości, spędzimy noc. Podróż będzie przebiegać przez Niemcy.
Miasteczko Andlau.
  • Drugiego dnia po śniadaniu, opuścimy Andlau i udamy się do pięknej miejscowości Obernai, którą zwiedzimy. Po zaznaniu magii miasteczka, przejedziemy na górę św. Otylii (753 m n.p.m.), skąd rozpościera się wyjątkowa panorama na Alzację. Na górze znajduje się klasztor św. Otylii, który zwiedzimy – warto! Następnie czeka nas zwiedzanie miejscowości Heiligenstein i Barr, a także degustacja pysznych win alzackich w okolicznych, lokalnych winiarniach. Wieczorem istnieje możliwość wykupienia fakultatywnego wyjazdu na jedyne w swoim rodzaju przedstawienie artystyczne, zwane „alzackim Moulin Rouge” do Royal Palace w miejscowości Kirrwiller (dodatkowa opłata w wysokości około 60 EUR za wstęp dla jednej osoby).
Gengenbach.
  • Trzeci dzień to wyjazd na niemiecką stronę doliny Renu do pięknej miejscowości Gengenbach, stamtąd (po zwiedzaniu malowniczej architektonicznie miejscowości) dwie godziny później przejazd do zamku Staufenberg (Schloss Staufenberg) na lampkę niemieckiego wina. Z terenu zamku rozpościera się piękny widok na uprawy winorośli oraz okoliczne wzgórza. Po obiedzie przejazd do Strasburga i trzygodzinne zwiedzanie tego pięknego miasta oraz czas do własnej dyspozycji gości. Powrót w godzinach wieczornych do hotelu.
  • Czwarty dzień, po sowitym śniadaniu i wyjeździe z hotelu, rozpocznie się zwiedzaniem pięknego średniowiecznego zamku Koenigsbourg. Pozostała część dnia minie pod znakiem degustacji pysznych win alzackich, zwiedzania kolejnych miejscowości na szlaku win oraz podziwiania pięknych widoków. Winny szlak obfituje w urokliwe miasteczka, z których odwiedzimy m.in. Danbach-la-Ville czy Riquewihr.
Zamek Koenigsbourg.
  • Ostatni dzień podróży upłynie nam pod znakiem powrotu do Polski i utrwalaniu wspaniałych, wspólnych wspomnień!

Alzacja położona jest na wschodniej granicy Francji, sąsiadując z Niemcami na wschodzie i Lotaryngią na zachodzie. Historycznie była to część niemieckojęzycznej Europy Środkowej, w związku z tym część ludności mówi bądź rozumie język alzacki.  Miejsce to wyróżnia się imponującymi miastami i miasteczkami, które odwiedzimy podczas naszej podróży. Należą do nich m.in. Strasburg, Obernai, Heiligenstein, Barr, Durbach oraz Riquewihr. Charakteryzują się one pięknymi płaskorzeźbami oraz domami z muru pruskiego. Dodatkowo jaskrawo pomalowane, strome dachy dodają okolicy uroku.   Region posiada także szlak winiarski, piękne wsie, lasy oraz niezapomniane krajobrazy. Nie bez przyczyny odwiedzający nadali temu miejscu tytuł „baśniowej krainy”. 

Alzacja dzięki korzystnym warunkom pogodowym i różnorodności gleby, które sprzyjają doskonałym warunkom do uprawy winorośli, jest domem najstarszego szlaku winiarskiego we  Francji, symbolizującego długowieczną regionalną tradycję winiarską. Cały szlak ma długość ok.170 km i przebiega przez ponad 100 wiosek i miasteczek. Ponadto, wzdłuż samej trasy znajduje się około 1000 producentów. Każdy z nich posiada własną winnicę i oferuje szeroką gamę wyrobów. 

Strasburg leży na zachód od Renu na granicy francusko-niemieckiej. Przez miasto przepływa rzeka Ill, która otacza i dzieli tzw. Wielką Wyspę. To na niej znajduje się stare miasto z charakterystycznymi budynkami. Wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 r.  Strasburg jest nie tylko głównym miastem Alzacji, a także siedzibą wielu instytucji i organów europejskich m.in. Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Będąc w tym niesamowitym mieście należy pamiętać o odwiedzeniu katedry Notre-Dame z XI-XV w.

Obernai – przepiękna miejscowość znajduje się na południowy zachód od Strasburga, czyli w samym sercu Alzacji. Początkowo Obernai nosiło nazwę Ehenkeim. Najprawdopodobniej zmiana nazwy wystąpiła ze względów historyczno-politycznych. Miejsce uznawane jest za wizytówkę tamtejszych wiosek.  Mieszkańcy zachęcają turystów do spróbowania lokalnego wina „Vin du Pistolet”, którego nazwa jest obdarzone własną legendą.  Opowiada ona o wizycie w mieście cesarza Ferdynanda I, który ofiarował burmistrzowi wino. Ten wyznał cesarzowi, iż mieszkańcy Obernai mają lepsze wino, jednak zachowują je do własnego spożycia. Reakcja na usłyszane zdania była gwałtowna, jednakże ten próbował zachowywać się jak przystoi. Następnie wręczył burmistrzowi pistolet i nakazał mu oddać go każdemu, kto- o ile to możliwe- był jeszcze bardziej bezczelny niż on. 

Góra św. Otylli – jest to jeden z naszych celów podróży. Miejsce to budzi zainteresowanie od lat dla ludzi z całego świata. W starożytności Celtowie (zaawansowana technologicznie indoeuropejska grupa) wznieśli mur, którego pozostałości można podziwiać do dziś. Budowla ta wiąże się z kilkoma legendami.  Jedna z nich opowiada o Świętej Otylii, która urodziła się niewidoma i cud sprawił, iż odzyskała wzrok w wieku 13 lat podczas uroczystości chrztu. Była założycielką dwóch klasztorów, jeden z widokiem na miasto, a drugi w Niedermunster. Pewnego dnia kobieta natknęła się na niewidomego żebraka, uderzyła w skałę i sprawiła, iż wytrysnęło źródło uzdrawiającej wody, która wyleczyła człowieka ze ślepoty.

Zamek Koenigsbourg znajduje się na wysokości 757 metrów nad równiną Alzacji. Jego strategiczne położenie jako fortecy zapewniało łatwą obronę w przeszłości, a dzisiaj odpowiada za wyjątkowy widok panoramy dla odwiedzających.  Twierdza została opuszczona ok. 1633 r., a następnie podarowana cesarzowi Wilhelmowi II von Hohenzollernowi w 1899 r. To on zlecił architektowi modernizację zamku, według własnego zamysłu. W ten sposób na murach ukazały się elementy średniowieczne. Niepowtarzalna atmosfera zamku była inspiracją dla wielu artystów. Należał do nich m.in. Jean Renoir, który wybrał tę twierdzę jako tło dla jego filmu pt. „La Grande Illusion”. Film odniósł sukces nie tylko we Francji, ale także na arenie międzynarodowej.

Gengenbach – malownicze miejsce znajdujące się na południu Niemiec. W każdym kącie tej miejscowości łączy się historia z współczesnością, tworząc harmonijną całość. Charakterystyczne dla tego miasta są wieże i bramy prowadzące do starówki. W Gengenbach architektura głównie składa się z budynków z muru pruskiego. Odwiedzający najczęściej podziwiają też liczne wąskie uliczki, które zachwycają ich swoim klimatem. Tradycją tego miejsca jest uprawa winorośli i wytwarzanie wina o wyjątkowej jakości. Pierwsze krzewy zostały zasadzone ponad tysiąc lat temu przez mnichów benedyktyńskich. 

Kolejną atrakcję stanowi zamek Staufenberg, który w 1366 r. był w posiadaniu margrabiów badeńskich, lecz w 1693 r. nastąpiła zmiana właścicieli, kiedy to przeszedł w ręce rodziny lokalnych margrabiów. W międzyczasie zamek Staufenberg stał się  centrum produkcji badeńskiego wina, jednak doświadczył również zmieniających się właścicieli, wojen, zniszczeń i grabieży.  Po odbudowie twierdza została przekształcona w zamek. W 2012 r. wyremontowano dziedziniec i pobliskie budynki. Znajduje się w nim taras słoneczny, winiarnia Schloss Staufenberg, regionalny sklep prowadzony od 1895 r. oraz część winiarni Markgraf von Baden. Do dziś strome zbocza zamku Staufenberg obrastają w winoroślach. 

Wszystkie ważne informacje znajdują się w pliku .pdf, który można przeglądać online lub pobrać i zaglądać w dowolnej chwili!