Albania – nieodkryta Kraina Orłów
Albania to niewielki kraj o bogatej historii i kulturze oraz pełny malowniczych krajobrazów, znajdujący się w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim. Powierzchnia Albanii wynosi 28 748 km2 – jest więc prawie 11 razy mniejsza od powierzchni Polski. Kraj zamieszkuje około 3 mln ludzi, a zdecydowana większość mieszkańców to Albańczycy; mniejszości narodowe i etniczne stanowią jedynie 3% populacji. Do najliczniejszych mniejszości narodowych należą Grecy, Macedończycy i Czarnogórcy, a w przypadku grup etnicznych – Gegowie, Toskowie czy Romowie. Dominującymi wyznaniami są islam, a następnie katolicyzm i prawosławie, chociaż wielu Albańczyków nie utożsamia się z żadną religią. Wynika to faktu, że w drugiej połowie XX w. Albania była krajem ateistycznym, jedynym takim wówczas na świecie. Albania graniczy z czterema państwami: Czarnogórą, Kosowem, Macedonią Północną oraz Grecją. Stolicą, a zarazem największym miastem, jest Tirana. Językiem, którym posługuje się ludność w Albanii, jest albański, a obowiązującą walutą – lek albański (ALL), dzielący się na qindarki. W języku urzędowym nazwa kraju oznacza „orzeł” i pochodzi od orłów, które niegdyś krążyły nad albańskimi jeziorami oraz górami. Ponadto orzeł (dwugłowy czarny) widnieje na albańskiej fladze – symbolizuje to odwagę Albańczyków. Pomimo niewielkich rozmiarów Albania oferuje wspaniałe krajobrazy ze względu na swoje górzyste położenie (góry stanowią aż 75% powierzchni kraju) oraz różnorodność przyrodniczą. Oprócz gór znajdują się tu bowiem piękne piaszczyste plaże, duże jeziora, doliny, kaniony i jaskinie.
Albania słynie nie tylko z turkusowego morza, pasm górskich, antycznych budowli czy gajów oliwnych, ale również przepysznej kuchni. Dania kuchni albańskiej stanowią połączenie smaków kuchni tureckiej, bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Wśród lokalnych specjałów wyróżniamy burek (placek z nadzieniem, wykonany z ciasta filo), tavë kosi (zapiekane danie z jagnięciny i ryżu, z dodatkiem jogurtu) czy trileçe (ciasto biszkoptowe nasączone trzema rodzajami mleka).
Tereny dzisiejszej Republiki Albańskiej były zamieszkiwane już w starożytności – swoją osadę założyły tu plemiona iliryjskie. W późniejszych czasach władali nimi Rzymianie, Bizantyjczycy, Słowianie czy Bułgarzy. Pierwsze państwo albańskie powstało właściwie w XII w., jednak po 200 latach zostało podbite przez Serbów. W XV w. kontrolę nad nim przejęli Turcy osmańscy, a panowanie tureckie trwało ponad 400 lat. Wówczas wielu ludzi przeszło na islam, stąd dziś widoczne są wpływy tej religii w kulturze i architekturze Albanii. Między XVIII a XIX w. zaczął nasilać się ruch niepodległościowy, pojawiły się masowe bunty. Albańczykom udało się osiągnąć zamierzony cel i w 1912 r. kraj ogłosił niepodległość. W 1944 r. władzę w Albanii przejęli komuniści z Enverem Hodżą na czele. Wprowadzono reżim totalitarny, który doprowadził do zerwania więzi z Jugosławią, poparcia państw bloku wschodniego, takich jak Związek Radziecki czy Chiny, a przede wszystkim całkowitej izolacji kraju i głębokiego kryzysu ekonomicznego. Ponadto w 1967 r. doszło do brutalnego stłumienia działalności religijnej, a Albania stała się pierwszym na świecie państwem ateistycznym. Rządy komunistów trwały do 1992 r., kiedy wyborczy sukces ogłosiła Demokratyczna Partia Albanii. Dzięki zmianie władzy możliwe było rozpoczęcie procesu naprawy gospodarczej państwa i odbudowy jego wizerunku na świecie. Znaczenie Albanii na arenie międzynarodowej wzrosło już w 1999 r., kiedy służyła jako jedna z najważniejszych baz operacyjnych NATO podczas operacji w Kosowie. W 2009 r. Albania zrobiła duży krok naprzód, dołączając do NATO. Obecnie jest kandydatem do Unii Europejskiej.
Albania ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc, czekających tylko na odkrycie, dlatego nikogo nie powinien dziwić rosnący potencjał turystyczny tego kraju. Zajęcie dla siebie znajdą tu zarówno wczasowicze, jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku czy osoby nastawione na rozrywkę. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszy się tętniący życiem kurort Durrës, znajdujący się nad Adriatykiem, który przyciąga turystów rozległą piaszczystą plażą o długości 15 kilometrów, bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną, a także interesującymi zabytkami z czasów rzymskich. Należą do nich największy na Bałkanach amfiteatr rzymski, łaźnie, forum, mury miejskie czy Muzeum Archeologiczne. Jednak region ten słynie przede wszystkim z idealnych warunków do plażowania i uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, nurkowania, żeglarstwa czy kajakarstwa. Durrës stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. W odległości zaledwie 40 kilometrów od kurortu znajduje się stolica Albanii – Tirana, stanowiąca mieszankę różnych religii, tradycji i kultur. Warto tu zwiedzić słynny plac Skanderbega, Meczet Ethema Beja, symbol miasta, czyli wieżę zegarową, a także bunkry, będące pozostałością po komunizmie. Tirana jest kwintesencją całego kraju: atrakcyjne punkty sąsiadują tu z mniej ciekawymi zaułkami. Dlatego, by poczuć nietypowy klimat stolicy, trzeba do niej wstąpić chociaż na chwilę.
Dla miłośników historii i zabytków obowiązkowym punktem wycieczki powinien być Berat, nazywany „miastem tysiąca okien” oraz „miastem-muzeum”. Jest to szczególnie wyjątkowe miejsce, ponieważ znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Berat słynie z umiejscowionych na stoku wzgórza białych domów z dużymi drewnianymi oknami i czerwonymi spadzistymi dachami. Nie powinniśmy zapomnieć o wizycie w górującej nad miastem twierdzy, gdzie znajduje się miejsce, które zainteresuje niejednego sympatyka sztuki, czyli Muzeum Ikon Onufrego, a także spacerze po moście łączącym dwie dzielnice: prawosławną Goricę i muzułmański Mangalem. Kierując się na południe kraju, dotrzemy do drugiego „miasta-muzeum” – Gjirokastry, wyróżniającej się białymi domkami, których dachy pokrywa szary kamienny łupek. Podobno po deszczu dachy mienią się srebrem, stąd określenie „miasto srebrnych dachów”. Gjirokastra jest również znana jako „miasto tysiąca schodów” ze względu na liczne strome uliczki, które tworzą labirynt. Największe wrażenie robi tu bez wątpienia unikatowa, zabytkowa architektura, którą trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.
Bogatym dziedzictwem historycznym może pochwalić się położone na zboczach gór miasto Kruja. Jego największą atrakcją jest średniowieczny zamek, będący w XV w. siedzibą bohatera narodowego Albanii – Skanderbega. Obecnie mieści się w nim muzeum poświęcone postaci tego albańskiego przywódcy. Droga do muzeum prowadzi przez najstarszy w kraju barwny turecki bazar (Pazari i Derexhikut). Na drewnianych straganach kupimy tradycyjne rękodzieło, dywany czy lokalne specjały, tj. sery, oliwę z oliwek czy marmoladę z fig.
Albania to nie tylko piękne plaże i cenne zabytki – kraj ten zachwyca również malowniczymi krajobrazami i cudami natury. Wiele atrakcji przyrodniczych oferują tutejsze parki narodowe. Część z nich otaczają Alpy Albańskie. Dużym uznaniem cieszą się Błękitne Oko, kanion rzeki Osum, przełęcz Llogara oraz trzy jeziora znajdujące się na granicach kraju: Szkoderskie (największe na Bałkanach), Ochrydzkie (objęte ochroną przez UNESCO) oraz Prespa (bogate w unikatowe gatunki fauny i flory).
Albania zaskakuje turystów na każdym kroku: rajskimi plażami, malowniczymi górami, zabytkowymi miastami, różnorodną przyrodą, pyszną kuchnią – można by tak wymieniać w nieskończoność. Odkrywanie atrakcji tego regionu będzie dla każdego niezapomnianą przygodą. Do przyjazdu do Albanii zachęca również gościnność i otwartość mieszkańców, pozytywnie nastawionych do turystów.
Materiał przygotowano przy wykorzystaniu następujących źródeł:
https://albania.al
https://mala-albania.pl/informacje/podstawowe/
https://outride.rs/pl/swiat/europa/albania/
https://r.pl/blog/albania-co-warto-wiedziec-przed-podroza?cq_cmp=1473730997&cq_net=g&cq_plac=&cq_plt=gp&cq_src=google_ads&cq_term=&gclid=Cj0KCQjwrMKmBhCJARIsAHuEAPS2Ws6q41xwzetUx80tMP0WOF28ZaiW6e5O5S9Wx1qNZU-JvCDlbfoaAoyAEALw_wcB
https://r.pl/blog/durres-i-okolice-zobacz-najwieksze-atrakcje-i-dowiedz-sie-co-warto-zwiedzic
https://www.bbc.com/news/world-europe-17679574
https://www.lot.com/pl/pl/odkrywaj/inspiracje/blog-podrozniczy/zabytki-albanii
https://www.rego-bis.pl/blog/albania-kraj-orlow
https://www.traveliada.pl/przewodnik/albania/
https://www.travelplanet.pl/przewodnik/albania/
https://www.tui.pl/wypoczynek/albania