Magiczne podróże z Krzysztofem

Najstarsza winnica na świecie leżała w Armenii

Autor: Natalia Jurkiewicz

Biblijny Noe, po opadzie potopowych wód, miał zasadzić w Armenii winne krzewy, z których powstawało później przedniej jakości wino – burty Arki Zbawienia miały osiąść na wzgórzach Araratu, które znajdowały się w historycznych granicach Armenii, dziś należąc do Turcji.

Jeżeli nie zawierzamy zapisom biblijnej Księgi Rodzaju, na pomoc przychodzą armeńscy i irlandzcy archeologowie, którzy w latach 2007-12 prowadzili wykopaliska w obszarze Jaskini Ptasiej, która jest jednym z najrzadszych, a przy okazji najlepiej zachowanych miejsc, pozwalających na poznawanie życia ludzi żyjących na obszarze Południowego Kaukazu w epoce miedzi. Jaskinia znajduje się w kompleksie grot Areni, a obszar wykopaliskowy został oznaczony jako Areni-1. Znalezione przez badaczy artefakty wskazują, że uprawa winorośli i produkcja wina na terenie dzisiejszej Armenii miała miejsce już ponad 6000 lat wstecz!

Jaskinia Ptasia składa się z trzech głównych komór i jest jedną z setek podobnych formacji skalnych, które rozsiane są po całej okolicy – dla tutejszych mieszkańców – nic nowego. Wykopaliska ujawniły jednak, że w środku tej właśnie jaskini funkcjonowała wieki temu cała linia produkcyjna winnego napitku! W jaskini znaleziono fragmenty glinianych naczyń, prymitywną prasę do tłoczenia soku z gron (z naszego punktu widzenia, ówcześnie pewnie była innowacją), której zasada działania opierała się na „wydeptywaniu” gron stopami, kadź do fermentacji moszczu czy rodzaj amfory. Produkcja wina na pewno miała miejsce, ponieważ archeologowie znaleźli gliniane dzbanki i kubki, w których znajdowały się resztki zaschniętego wina, a także resztki po przygotowywaniu moszczu – skórki i pestki, które zachowały się w idealnym stanie pod warstwą zwierzęcych odchodów. Dzięki analizie pozostałości po winnych owocach, wiadomo, że uprawiano w wówczas odmianę winogrona vitis vinifera, która rośnie i w dzisiejszych winnicach. Zastany przez naukowców stan wykopalin był świetny, przede wszystkim ze względu na warunki atmosferyczne panujące w jaskini.

Przy okazji winnych wykopalisk, naukowcy odnaleźli skórzany but, który został wydatowany na wiek 5500 lat! Zarówno but jak i winiarnia są najstarszymi na świecie, a element garderoby trafił na ekspozycję do Muzeum Historii Armenii w Erywaniu. Śmiało można powiedzieć, że porządne skórzane obuwie wiele zniesie!